fbpx

Strategia
marki

Opracowujemy wszystkie elementy strategiczne wraz z planem ich realizacji

Strategia marki – czy jest potrzebna?

Zakładasz nowy biznes, masz już logotyp i nazwę firmy, ale nie wiesz, czym dokładnie jest Twoja marka ani w jakim kierunku powinna iść? A może jesteś już właścicielem firmy, masz gotowy produkt, ale nie masz pomysłu, w jaki sposób komunikować się ze swoimi klientami? Niezależnie od typu działalności i jej stażu na rynku solidna strategia marki to podstawa. Współcześnie tylko firmy o określonej tożsamości i wyznaczonym celu mają szanse na sukces. Musisz dokładnie wiedzieć, co sprzedajesz, kto jest Twoim klientem i w jaki sposób do niego dotrzeć, a także jakie wartości ma wyznawać Twoja firma. Wszystko to składa się na strategię marki, którą nasi specjaliści mogą Ci pomóc opracować.

Czym jest strategia marki?

Strategia marki to szerokie pojęcie określające w dużej mierze wizerunek danej firmy. Składają się na nią szczegółowe wytyczne, które mają pomóc w budowaniu idealnej strategii. Są to elementy, takie jak np. insight konsumencki, istota marki, wartości marki, a także jej brand essence. Na podstawie tych wytycznych nasi specjaliści tworzą briefy do kreacji nazwy oraz identyfikacji marki. Następnie są one wdrażane przez daną firmę. Najważniejsze, by wszystkie atrybuty marki, jak np. komunikacja czy identyfikacja, były jasne, spójne i klarowne, aby nie wprowadzać klienta w błąd.

Strategia brandingowa krok po kroku

Na obraz marki składa się wiele elementów. To nie tylko jej nazwa czy logo, ale także (lub wręcz przede wszystkim) jej charakter, ton komunikacji, wartości, jakie reprezentuje i emocje, które wywołuje. Strategia marki powinna być spójna z priorytetami firmy oraz opracowana z myślą o jej grupie docelowej. Ważne również, by wszystkie jej elementy ze sobą współgrały, prezentując ten sam ton i kierunek działań. To dlatego tworzenie strategii brandingowej obejmuje kilka etapów. Jakich?

analiza, wykresy, process badawczy

ETAP 1: ANALIZA WSTĘPNA

Wszelkie skuteczne działania kreatywne i marketingowe muszą się rozpoczynać od solidnej analizy. W przypadku strategii brandingowej obejmuje ona dwa etapy. Pierwszym jest tzw. desk research obejmujący przede wszystkim badanie konkurencji i pozycji marki w danym otoczeniu rynkowym. Ważne jest również rozpoznanie globalnych trendów w branży – pozwoli to wyznaczyć wstępny kierunek, w jakim powinna podążać firma. Następnym etapem analizy są badania z grupą docelową. Dotyczą one postrzegania marki. Daje to punkt wyjścia do dalszych działań i pozwala sprawdzić, które z dotychczas podejmowanych wysiłków przyniosły zamierzone skutki, a które nie.

dziewczyna prezentuje wyniki badania, reszta teamu obserwuje

ETAP 2: OPRACOWANIE STRATEGII BRANDINGOWEJ

Na podstawie uzyskanych w pierwszym etapie wyników można rozpocząć tworzenie strategii dla danej marki. Składa się ona z wielu elementów, które razem tworzą dokładny portret marki. Do najważniejszych cech, które definiuje strategia, należy „pakiet korzyści”, które oferuje swoim klientom dana firma. Ponadto powinna ona odpowiadać na pytania dotyczące specyfiki oferowanego produktu oraz jego grupy docelowej. Niezwykle istotna jest również strategia komunikacji marki, czyli sposobu czy języka, jakim przekazywane są komunikaty.

palec dotyka ekranu dotykowego

ETAP 3: WDROŻENIE STRATEGII MARKI

Opracowanie strategii brandingowej to zaledwie początek. Właściciele i pracownicy firmy muszą jednak wiedzieć, co zrobić z uzyskanymi w ten sposób wytycznymi i informacjami. Dlatego PG Branding rekomenduje przeprowadzenie szkoleń ułatwiających wdrożenie strategii, a także jej dogłębne zrozumienie. Dzięki temu masz znacznie większe szanse na sukces!

Strategia marki – co zyskujesz?

Starannie opracowana strategia marki definiuje jej tożsamość i stanowi wyznacznik dla wszelkich działań promocyjnych podejmowanych w przyszłości. Powinna być przygotowana na samym wstępie działalności – niezależnie od tego, czy jest to strategia marki indywidualnej, czy znacznie większego przedsięwzięcia. Dzięki temu ułatwi znalezienie Ci swojego miejsca na rynku i trafienie do klienta docelowego. Można ją opracowywać również przy okazji rebrandingu lub zawsze wtedy, gdy dotychczasowa strategia przestaje działać (np. ze względu na zmieniające się realia rynkowe).

Warto zaufać w tej materii profesjonalistom, którzy potrafią analizować marki i ich konkurencję, a także definiować poszczególne elementy składające się na ich tożsamość. Taką firmą jest PG Branding. Specjalizujemy się w tworzeniu marek FMCG i B2B oraz kreowaniu wizerunków pracodawców, ale z sukcesem realizujemy również wiele innych działań z zakresu brandingu. Daj nam znać, czego potrzebujesz, a przedstawimy Ci naszą ofertę!

NASZE DOŚWIADCZENIE

Aby obejrzeć więcej naszych projektów, przejdź do zakładki z portfolio lub pobierz prezentację.

Inne uslugi

Zobacz nasze inne usługi:

icon

Badania marketingowe

Badanie marketingowe to kluczowy element niemal każdego projektu. Sprawdzamy, co naprawdę myślą konsumenci i co kieruje ich decyzjami zakupowymi. Analizujemy wyniki i przekładamy to na realna działania, które dają rzeczywiste efekty.

Dowiedz się więcej
icon

Tworzenie marki

Zajmujemy się budowaniem marek od podstaw, jak i przekształcamy brandy już istniejące. Za cel stawiamy sobie tworzenie bestsellerów na rynku

Dowiedz się więcej
icon

Design marki

Kompleksowo budujemy pełen wizerunek marki. Dbamy szczególne o to, by wyróżnić się spośród produktów i usług konkurencji. Stawiamy na realne przyciągnięcie uwagi konsumentów.

Dowiedz się więcej
icon

Komunikacja marki

Spójność strategii i kreacji w komunikacji marki jest niezwykle ważna. To powód, dlaczego najpierw opracowujemy silną bazę strategiczną, by potem uzupełnić ją nieszablonową kreacją. Na koniec pracujemy nad niestandardowymi pomysłami egzekucji na promocję.

Dowiedz się więcej
icon

Strategia marki

Pierwszym krokiem dobrej strategii jest ustalenie celów biznesowych marki. Po ustaleniu tych punktów przygotowujemy, krok po kroku, szczegółowy plan realizacji tych zadań.

Dowiedz się więcej
icon

Doradztwo brandingowe

Wiemy, jak najlepiej stworzyć produkt i wprowadzić go na rynek. Badamy, w jaki sposób zwiększyć lojalność wobec marki. Analizujemy obecną sytuację marki na rynku i doradzamy, jak przekonać do niej konsumentów.

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz nawiązać z nami współpracę, skontaktuj się z nami. Do każdego briefu podchodzimy indywidualnie. Zawsze staramy się odpowiadać jak najszybciej na każde pytanie.

Zacznijmy pracę!

Jesteśmy otwarci na nowe wyzwania i kolejne briefy. Do każdego z nich podchodzimy z odpowiednią uwagą. Skontaktuj się z nami w celu omówienia szczegółów współpracy.

KONTAKT