fbpx

Pozycjonowanie marki

Co to jest pozycjonowanie marki?

Pozycjonowanie marki można opisać jako strategię mającą na celu stworzenie unikalnego wrażenia w umysłach klientów i na rynku. To dążenie do osiągnięcia pożądanej, konkretnie zdefiniowanej i wyraźnie odróżniającej się pozycji w porównaniu do konkurencji. Jest to znacznie więcej niż jedynie nazwa, slogan czy kreatywne logo. Strategia pozycjonowania marki służy do wyróżnienia firmy na tle innych. Efektywne pozycjonowanie marki ma miejsce wtedy, gdy konsumenci postrzegają markę jako wartościową, korzystną i godną zaufania. Te trzy elementy tworzą unikalny zestaw cech dla danej firmy, co sprawia, że marka łatwo zapada w pamięć klientów.

Dlaczego pozycjonowanie marki ma tak duże znaczenie?

Zastosowanie strategii pozycjonowania marki jako narzędzia do utrzymania wyjątkowej pozycji na rynku może wydawać się oczywiste, ale to nie wyczerpuje całości znaczenia tego procesu. Pozycjonowanie marki jest nadzwyczaj istotne, zważywszy że:

 • Kreuje różnicowanie na rynku – pomaga wyłonić się spośród tłumu, prezentując firmę, produkty lub usługi jako wyjątkową propozycję, zaspokajającą niezadane potrzeby lub dostarczającą pożądane przez klientów wartości.
 • Wyraźna pozycja marki umożliwia sprawną i efektywną komunikację oraz dotarcie do grupy docelowej.
 • Ułatwia proces zakupowy produktów lub korzystanie z usług. Świadome i podświadome oddziaływanie pozycjonowania marki wywołuje emocjonalne reakcje u docelowych odbiorców, umożliwiając im szybkie określenie, komu mogą zaufać.
 • Pobudza dalszy rozwój usług i kształtowanie strategii cenowych. W kontekście konkurencji pomoże określić, jakie nowe usługi wprowadzić na rynek i w jaki sposób je wycenić.
 • Zapewnia wgląd potrzebny do podejmowania bardziej trafnych decyzji na każdym etapie tworzenia strategii marki.
 • Pomaga w dobieraniu przekonujących narzędzi sprzedażowych, niezbędnych do zwiększenia ilości sprzedaży firmy.

Metody pozycjonowania marki

Aby stworzyć strategię pozycjonowania, najpierw identyfikujemy wyjątkowość danej marki i określamy, co wyróżnia ją na tle konkurencji. Po dokładnym przeglądzie i analizie podstawowych danych wybieramy najważniejsze metody pozycjonowania marki, które mogą ożywić usługi lub sprzedaż danej firmy. Są to m.in.:

 • pozycjonowanie wysokiej jakości – konsumenci chcą wiedzieć, że Twoje produkty i usługi są niezawodne, trwałe i warte swojej ceny,
 • pozycjonowanie według wartości lub ceny – produkt o wysokiej cenie wywołuje psychologiczny efekt wartości i luksusu, podczas gdy produkty o niskiej cenie mogą być traktowane jako te „dla każdego”, z przystępnej półki cenowej,
 • pozycjonowanie korzyści – jednym z najczęstszych sposobów promowania marki jest podkreślenie najlepszych cech Twoich produktów. „Nasz produkt może ułatwić Ci życie – oto jak…”,
 • pozycjonowanie problemów i rozwiązań – marka firmy, która ceni aktualne potrzeby klienta, przetrwa próbę czasu,
 • pozycjonowanie na bazie konkurencji – ta strategia polega na pozycjonowaniu Twojej marki na tle konkurencji. „Kto ma najlepszy…?” itd.
 • pozycjonowanie oparte na celebrytach – popularne gwiazdy i reklama idą w parze. Od napojów bezalkoholowych po luksusowe samochody – konsumenci uwielbiają znajome twarze,
 • pozycjonowanie pochodzenia produktu – szwajcarski zegarek, niemiecka technologia, polskie składniki itd. – podkreślanie pochodzenia też ma znaczenie i wpływa na wartość produktu.

 

Pozycjonowanie marki – zaufaj profesjonalistom

W PG Branding pracujemy nie tylko nad tworzeniem marki i opracowywaniem jej designu, ale także szukamy najlepszych rozwiązań jej pozycjonowania. Zespół naszych profesjonalistów bazuje na badaniach marketingowych rynku oraz zawsze szuka niszy, która pozwoli na dotarcie z wybranym produktem lub usługą do jak największej grupy docelowej. Jeśli potrzebujesz pomocy we wzmocnieniu potencjału firmy, skontaktuj się z nami już dziś, a my opracujemy najlepszą strategię pozycjonowania Twojej marki.

 

 

Inne uslugi

Zobacz nasze inne usługi:

icon

Badania marketingowe

Badanie marketingowe to kluczowy element niemal każdego projektu. Sprawdzamy, co naprawdę myślą konsumenci i co kieruje ich decyzjami zakupowymi. Analizujemy wyniki i przekładamy to na realna działania, które dają rzeczywiste efekty.

Dowiedz się więcej
icon

Tworzenie marki

Zajmujemy się budowaniem marek od podstaw, jak i przekształcamy brandy już istniejące. Za cel stawiamy sobie tworzenie bestsellerów na rynku

Dowiedz się więcej
icon

Design marki

Kompleksowo budujemy pełen wizerunek marki. Dbamy szczególne o to, by wyróżnić się spośród produktów i usług konkurencji. Stawiamy na realne przyciągnięcie uwagi konsumentów.

Dowiedz się więcej
icon

Komunikacja marki

Spójność strategii i kreacji w komunikacji marki jest niezwykle ważna. To powód, dlaczego najpierw opracowujemy silną bazę strategiczną, by potem uzupełnić ją nieszablonową kreacją. Na koniec pracujemy nad niestandardowymi pomysłami egzekucji na promocję.

Dowiedz się więcej
icon

Strategia marki

Pierwszym krokiem dobrej strategii jest ustalenie celów biznesowych marki. Po ustaleniu tych punktów przygotowujemy, krok po kroku, szczegółowy plan realizacji tych zadań.

Dowiedz się więcej
icon

Doradztwo brandingowe

Wiemy, jak najlepiej stworzyć produkt i wprowadzić go na rynek. Badamy, w jaki sposób zwiększyć lojalność wobec marki. Analizujemy obecną sytuację marki na rynku i doradzamy, jak przekonać do niej konsumentów.

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz nawiązać z nami współpracę, skontaktuj się z nami. Do każdego briefu podchodzimy indywidualnie. Zawsze staramy się odpowiadać jak najszybciej na każde pytanie.

Zacznijmy pracę!

Jesteśmy otwarci na nowe wyzwania i kolejne briefy. Do każdego z nich podchodzimy z odpowiednią uwagą. Skontaktuj się z nami w celu omówienia szczegółów współpracy.

KONTAKT